Bamya Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
19 Temmuz 2024

Bamya Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bamya Kürü ve Faydaları

Bamya kürü, hacimli ve sağlıklı saçlar için oldukça etkili bir yöntemdir. Bamya, içerdiği vitaminler, lifler ve mineraller sayesinde genel sağlık açısından da büyük faydalar sunar. Özellikle mide, bağırsak ve sindirim sistemini koruyarak hasarları onarır. Bamya suyu, kolesterolü düzenler ve sindirim sistemini harekete geçirerek kabızlık ve gaz problemlerine iyi gelir. Ayrıca, sivilce problemi yaşayanlar için de birebirdir ve kan şekerini normal seviyelere çekebilir. Bamya, birçok hastalığı önlemede ve tedavisinde yardımcı olmanın yanı sıra güzellik açısından da önemli faydalar sunar. Saçlara hacim kazandırarak, gürleştirir ve dolgunlaştırır. Taze, konserve, kurutulmuş veya dondurulmuş haliyle dört mevsim sofralarımızda yer bulan bamya, her türlü yapımıyla hem lezzetli hem de faydalıdır.

Hacimli Saçlar İçin Bamya Kürü Nasıl Yapılır?

İlk olarak bamyalar bol suda güzelce yıkanır. Yıkandıktan sonra bamyalar yatay olarak dilimlenir. Dilimlenen bamyalar derin bir tencere içine alınarak üzeri su ile kapanıncaya kadar su ilave edilir. Ocakta orta ateşte bamyalar sümüksü olana kadar kaynatılır. Jel kıvamına gelinceye kadar kaynatıldıktan sonra bir kenara alınarak soğuması beklenir. Soğuduktan sonra 2-3 damla limon sıkılır. Duş alırken saçınızı yıkadıktan ve temizledikten sonra en son çıkmadan önce durulama suyunu hazırladığınız sümüksü bamya suyu ile yapmalısınız. İlk yıkamada dolgunluk hissi fark edilecektir. Çok iyi sonuç almak istenirse bamya kürünü düzenli bir şekilde uygulamalısınız.

Saç Çıkarmaya Yardımcı Bamya Kürü

Bamya kürünün bir diğer faydası da saç çıkarmasıdır. Hem saçları gürleştirir hem de canlı, parlak ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Saçları Gürleştiren Bamya Kürü Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

  • Yarım kilo bamya
  • 2,5 su bardağı su

Bamya Kürü Nasıl Yapılır?

İlk olarak bamya alınırken en irileri seçilerek satın alınmalıdır. İri bamyaların alınması çok önemli bir ayrıntıdır. Güzelce bamyalar bol su ile yıkandıktan sonra ortadan dikey olarak kesilerek, tüm bamyaların çekirdekleri çıkarılır. Daha sonra kaynatacağınız derin bir tencereye bamyalar konularak, üzerine su ilave edilir ve ocakta orta ateşte kaynamaya bırakılır. Eğer saçlarınızın yağlanma problemi varsa kaynatılan bamyaların içerisine 4-5 defne yaprağı ilave etmeniz, saçınızın yağlanma probleminin ortadan kalkmasına sebep olacaktır. Bamyaların iyice kaynadığından emin olduğunuz zaman ocaktan alınarak soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra blender veya robot kullanarak jel kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.

Bamyalar jel kıvamına gelince ve soğuduktan sonra saçların dip kısmından başlayarak uca kadar sürülür ve iyice saçlara yedirilir. Saçın her yerine sürülen jel, 30 dakika saçta beklettikten sonra ılık su ile durulanır. Düzenli bir şekilde bu hazırlanan bamya kürünü kullandığınız zaman kısa sürede saçlarınızın gürleştiğini ve dolgunlaştığını göreceksiniz.

Ekstra Bilgiler

Bamya, sadece saç sağlığı için değil genel sağlık için de birçok fayda sunar. İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücudu serbest radikallerden korur, böylece yaşlanma belirtilerini geciktirir. Ayrıca, bamya suyu cilt sağlığı için de kullanılabilir; cildi nemlendirir ve sivilce oluşumunu engeller. Bamya tüketimi, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enerji seviyelerini artırır. Bu nedenle, bamya kürünü düzenli olarak uygulamak ve bamya tüketimini artırmak, genel sağlık ve güzellik açısından büyük faydalar sağlayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

İlksev

19 Temmuz 2024 Cuma

Bamya kürünü düzenli olarak uygulayan var mı? İlk yıkamada gerçekten dolgunluk hissi fark ediliyor mu?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İlksev,

Bamya kürünü düzenli olarak uygulayanlar genellikle olumlu sonuçlar alıyorlar. İlk yıkamada dolgunluk hissi yaşayanlar da var, ancak bu kişiden kişiye değişebilir. Devamlılık ve sabır önemli; bazı insanlar daha hızlı sonuç alırken, bazıları için biraz daha uzun sürebilir. Sen de denemeye karar verirsen, tecrübelerini paylaşmayı unutma.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bamya Buzluğa Nasıl Konur?

Bamya Buzluğa Nasıl Konur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bamya Tohumu Faydaları Nelerdir?

Bamya Tohumu Faydaları Nelerdir?

Bamya Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bamya Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Konserve Bamya Tarifi ve Malzemeleri

Konserve Bamya Tarifi ve Malzemeleri

Bamya Bebekte Gaz Yapar mı?

Bamya Bebekte Gaz Yapar mı?

Ağaç Bamyası Tarifi ve Malzemeleri

Ağaç Bamyası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Bamya Nasıl Dikilir

Bamya Nasıl Dikilir

Güncel

Bamya Yemeği Kaç Kalori?

Bamya Yemeği Kaç Kalori?

Güncel

Bamya Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bamya Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?